UNIVERZÁLNÍ ZOOMOVACÍ OBJEKTIV – si nekupuj!

Co je to za objektiv?

Je to objektiv, který svým rozsahem pokrývá většinu ohnisek, od těch širokých až po ty delší. Typicky 18-135mm.

Takže by si jeden řekl, že to je super, je to takový 2v1.

A to je právě ono.

Asi jste už na vlastní kůži zjistili, že výrobky 2v1 moc nefungují. A že je daleko lepší si pořídit výrobek, který umí jednu věc dobře.

A u tohoto objektivu to platí stejně.

Není totiž konstrukčně možné, aby každé z ohnisek, které tento objektiv obsahuje bylo kvalitní tak, jako u pevného objektivu, který disponuje pouze jedním jediným ohniskem.

Logicky, pokud výrobce věnuje maximální pozornost jednomu ohnisku v jednom objektivu, jak může podobné kvality dosáhnout u objektivu, kde je těch ohnisek najednou několik? Pokud by tomu tak bylo, tak by pevný objektiv postrádal smysl.

K čemu je tedy vlastně dobrý?

Já bych řekla, že vlastně k ničemu.

Hodně prodejců techniky tento objektiv doporučuje právě začátečníkům, protože je levný a často se prodává ve zvýhodněném setu s fotoaparátem.

Navíc ti vysvětlí, že je to vlastně fajn, protože si vyzkoušíš všechna ohniska a pak se můžeš snázeji rozhodnout, které si pořídit v pevném objektivu.

Já si ale nemyslím, že to tak je. Proč?

V momentě, kdy s focením začínáš, potřebuješ hlavně pochopit, jak celý systém bez/zrcadlovky funguje a tento objektiv ti to moc neusnadní.

Fotografové v mých kurzech tento fakt zjišťují velmi záhy, někdy u jedné z prvních lekcí, kdy se seznamují s clonou. Tedy snaží se pochopit, co to clona je a co přesně dělá.

A tady se dostávám k první nevýhodě univerzálního objektivu:

Je to jeho světelnost – schopnost fotit na nízké clonové číslo. Tento objektiv totiž disponuje nejnižším clonovým číslem f/3,5

A to je číslo, které já například téměř nepoužívám a fotím na daleko menší clonová čísla. Jednak si tím zajistím menší hloubku ostrosti – vypíchnu tak zaostřený objekt na fotce a druhak mi nižší clonové číslo poskytne více světla, což je pro začátečníky zásadní.

Pokud je málo světla a nemám možnost už snížit clonové číslo, musím si vypomáhat časem + ISO, což je pro někoho, kdo začíná, celkem složité.

Navíc, tuto clonu f/3,5 docílíš jen u ohniska 18 mm. Pokud budeš chtít fotit na průměrné ohnisko 50 mm, dostaneš se ještě na vyšší clonové číslo a můžeš mít tak velký problém se světlem –  čím větší číslo, tím méně světla jde do foťáku. No a při ohnisku 135 mm už nenastavíš nižší clonu jak f/5,6, takže na portrét s krásným pozadím můžeš zapomenout a o světle ani nemluvím.

Druhou nevýhodou je, že tě tento objektiv nenutí chodit a vidět tak věci z jiného úhlu pohledu, protože když zoomuješ, můžeš stát na místě a jen měnit ohnisko, což je škoda.

Tím, že musíš chůzí měnit vzdálenost k focenému objektu, tak měníš i úhel pohledu a celou perspektivu fotky, stane se tak více kreativní, jiná a zlepšuješ své fotografické oko.

Má tedy vůbec nějakou výhodu? 

Ano, je poměrně levný a většinou i lehký. A to je asi opravdu všechno.

Pro koho je tedy fajn? 

Možná pro někoho, kdo si ho chce brát na rodinné výlety. Pokud chceš fotit momentky a nebo dokumentovat vše okolo, určitě ho využiješ. Jestli ho už máš, nevyhazuj ho 🙂

Co doporučuji já?

Rozhodně objektiv s pevným ohniskem.

A jaké ohnisko pořídit? Který přesně objektiv si pořídit pro focení klientů?

Toto téma celkem podrobně rozebírám v mých videích, které jsou součástí FOTO KLUBU Naučím tě fotit.

Můžeš se sem zaregistrovat zdarma a najdeš zde i obsah, který je zdarma a není nutné za něj platit.

A pokud budeš chtít vědět víc, tak se můžeš stát členem a čerpat tak jeho obsah neomezeně.

Tudy se do Klubu dostaneš.

A co ty? Máš doma tento univerzální objektiv?

Napiš mi do komentáře, jestli si s ním vystačíš a jestli jsi už třeba pocítil/a tyto nevýhody.


Získej tipy a rady ze světa fotografování, které ti pomůžou k rychlejšímu dosažení tvých snů

Připoj se k více jak 1 500 odběratelům - fotografům a měj tak přehled o všech mých novinkách, chystaných trénincích a dopřej si obsah zdarma, který pravidelně vytvářím.

Vaše osobní údaje budeme (pod fyzickou osobou Kateřina Svobodová) zpracovávat v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém e-mailu. Zásady zpracování osobních údajů.

Kateřina Svobodová

Pomůžu ti k sebejistotě ve focení. Ať po stránce technické nebo finanční.

Rozumím technice a zatím jsem to naučila každého.

Na základě mého osobního příběhu, kdy jsem po 10 letech focení začínala od nuly a nevěděla co dál, pomáhám vyrůst i tobě.

Mým nejsilnějším smyslem jsou POCITY a díky tomu dokáži odhadnout, co potřebuješ.

A jsem holka z Moravy, takže neberu věci moc vážně a jsem pro každou p*del :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů