fbpx

ODRAZNOU DESKU MÁM, ALE…

Často se mě fotografové na mých kurzech ptají, jestli používám odraznou desku. Ať při fotografování miminek nebo v exteriéru.

Nepoužívám.

Ale cesta k tomuto rozhodnutí, byla jak jinak, než přes odraznou desku.

Při pohledu na mé exteriérové fotografie, v drtivé většině, na nich najdete protisvětlo. Já ho mám opravdu velice ráda a snažím se ho vždy využít, dokonce i v ateliéru si ho „vyrábím“.

Když jsem začínala fotit, měla jsem pocit, že bez odrazné desky tohle asi nepůjde. Spousta kurzů a pouček na internetu mě o tom jen utvrdily.

Tak jsem si koupila pořádnou odraznou desku, dokonce i s držákem na stativ, aby mi ji nemusel nikdo držet a plná očekávání jsem s ní utíkala fotit ven. Stálo mě to pár pokusů, než jsem vychytala úhel odrazu a tudíž místo dopadu, ale pořád jsem se nemohla zbavit pocitu, že je to nějaké „divné“.

Abych to slovo „divné“ definovala: ztratila jsem v obličeji fotografované osoby tu jemnost protisvětla, zvýraznily se rysy obličeje a kontrast, který já nemám moc ráda a při postprocesu ho do svých fotografií téměř nedávám.

A hlavně, pokud odraznou desku použijete ve špatném úhlu a necháte ji moc osvítit, tak si vyrobíte takový externí blesk, který vám nemilosrdně napálí světlo do klientova obličeje a fotka ztratí veškerou dynamiku a hloubku. A protože fotím děti, které se pohybují tak, jak chtějí ony, tak jsem velmi brzy zjistila, že vychytat tyto jemné a přitom tak důležité pohyby deskou je nad moje síly.

Takže jsem desku složila a uklidila a vytahuji ji jen, když na kurzech demonstruji, co dokáže vytvořit.

A jak tedy fotím do protisvětla?

Naučila jsem se správně exponovat. V nastavení fotoaparátu je možnost, jak docílit co nejpřesnější expozice tam, kde chcete. To je jedna věc.

Ta druhá je, že využívám denní doby a fotím jen ve světle, které je měkké a slabé. To je večerní světlo a západ slunce.

Ano, nefotím svatby, takže neřeším sluníčko v pravé poledne. Ale kdybych byla svatební fotograf, určitě bych měla způsob, jak se s tím vypořádat.

Na fotografiích níže můžete vidět, že jsou všechny foceny do protisvětla. Jen tak, bez desky, bez blesku.

V podstatě, je to ta nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, spoléhat se jen na svůj fotoaparát a vybrat si správnou denní dobu.

A tohle vás dokáži naučit. Protože pokud jsem se to naučila já, vy také.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů