ODRAZNOU DESKU MÁM, ALE…

často se mě fotografové na mých seminářích ptají, jeslti používám odraznou desku. ať při fotografování miminek nebo v exteriéru.

nepoužívám.

ale cesta k tomuto rozhodnutí, byla jak jinak, než přes odraznou desku.

když se podíváte na mé exteriérové fotografie, v drtivé většině na nich uvidíte protisvětlo. já ho mám opravdu velice ráda a snažím se ho vždy využít, dokonce i v ateliéru si ho „vyrábím“. když jsem začínala fotit, měla jsem pocit, že bez odrazné desky tohle asi nepůjde. spousta kurzů a pouček na internetu mě o tom jen utvrdily. tak jsem si koupila pořádnou odraznou desku, dokonce i s držákem na stativ, aby mi ji nemusel nikdo držet a plná očekávání jsem s ní utíkala fotit ven. stálo mě to pár pokusů, než jsem vychytala úhel odrazu a tudíž místo dopadu, ale pořád jsem se nemohla zbavit pocitu, že je to nějaké „divné“.

abych to slovo „divné“ definovala: ztratila jsem v obličeji fotografované osoby tu jemnost protisvětla, zvýraznily se rysy obličeje a kontrast, který já nemám moc ráda a při postprocesu ho do svých fotografií téměř nedávám. a hlavně, pokud odraznou desku použijete ve špatném úhlu a necháte ji moc osvítit, tak si vyrobíte takový externí blesk, který vám nemilosrdně napálí světlo do obličeje a fotka ztratí veškerou dynamiku a hloubku. a protože fotím děti, které se pohybují tak, jak chtějí ony, tak jsem velmi brzy zjistila, že vychytat tyto jemné a přitom tak důležité pohyby deskou je nad moje síly. takže jsem desku složila a uklidila a vytahuji ji jen, když na seminářích demonstruji, co dokáže vytvořit.

a jak tedy fotím do protisvětla?

naučila jsem se správně exponovat. v nastavení fotoaparátu je možnost, jak docílit co nejpřesnější expozice tam, kde chcete. to je jedna věc.

ta druhá je, že využívám denní doby a fotím jen ve světle, které je měkké a slabé. to je večerní světlo a západ slunce.

ano, nefotím svatby, takže neřeším sluníčko v pravé poledne. ale kdybych byla svatební fotograf, určitě bych měla způsob, jak se s tím vypořádat.

na fotografiích níže můžete vidět, že jsou všechny (kromě asi 2) foceny do protisvětla. jen tak, bez desky, bez blesku.

v podstatě, je to ta nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, spoléhat se jen na svůj fotoaparát a vybrat si správnou denní dobu.

(pokud by někoho zajímalo jak na to technicky, tak na svém semináři „Ať žije manuál“, který probíhá 6.8.2016 je poslední volné místo.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů