JAKÝ PROGRAM POTŘEBUJEŠ NA ÚPRAVU FOTOGRAFIÍ?

Takový, který si poradí s formáty RAW od jakýchkoli výrobců fotoaparátů a zároveň tyto data umí v co nejvyšší možné kvalitě přečíst a načíst. Ano, ne každý SW na úpravu fotografií tyto informace od výrobců fotoparátů má kompletní. Proč? Nejspíš jde o „know-how“ té které značky.

A co dál by měl umět?

Měl by být uživatelsky přívětivý a měl by držet krok s dobou a mít podporu, která ho bude udržovat stabilní a moderní.

A taky by nemusel stát „ranec“.

Vítěz?

Lightroom a Photoshop od společnosti Adobe. (v době, kdy tento článek píši to tak zatím je, obzvlášť, pokud používáš oba, jako vzájemné propojení).

Lightroom Classic a Photoshop je skvělý nástroj pro knihování, selekci, vyvolání a následné retuše fotografií. Oba vzájemně, ti kromě jiného, také pomáhají udržet pořádek v klientských složkách v počítači a zbytečně tak nevytvářet chaotické kopie fotek a generování JPEG souborů.

Jestli je ještě nepoužíváš, doporučuji ti všemi deseti začít. Jednou mi poděkuješ 🙂

A jak na to?

Na stránkách společnosti Adobe www.adobe.com se zaregistruješ a zvolíš si svůj plán. Doporučuji ti zvolit Plán pro digitální fotografii, který můžeš platit měsíčně.

Ten obsahuje jak Lightroom, Lightroom Classic, Photoshop, tak i další programy.

Abys měl/a kontrolu nad celým účtem a aktualizacemi programů, stáhni si do počítače aplikaci Creative Cloud, díky které budeš mít přehled o všech svých aplikacích.

Ale pozor!

Jelikož pro naši zemi je výchozím jazykem instalace čeština, tak pro ty z vás, kdo pracujete raději v anglickém jazyce, je potřeba toto nastavení změnit.

A ti z vás, co raději češtinu, věnujte chvilku těmto řádkům: já doporučuji mít oba programy v angličtině. Proč? Umožňuje ti to například používat akce do PS, které vytváří v drtivé většině pouze zahraniční fotografové a tvůrci a tím pádem jsou psané anglicky a český PS by si s nima buď neporadil, nebo by je mohl načíst špatně a obtížně. Navíc, pokud se vrhneš do učení se s těmito skvělými pomocníky, tak volně dostupné návody, např. na Youtube, jsou téměř všechny v AJ. A z vlastní zkušenosti vím, že není třeba se AJ bát, velmi rychle si zvykneš na těch několik nástrojů a nastavení, které stejně používáš nejčastěji a stále dokola.

Jak to tedy udělat najednou a co nejrychleji?

Jak si co vybrat, nastavit, stáhnout, změnit jazyk aplikace, to ti povím ve videích, které jsou součástí Klubu pro fotografy/ky a kde tě detailně provedu celým procesem a vše ti ukážu. Zaregistrovat ZDARMA se můžeš TADY.

Doufám, že jsem vám, všem, kteří právě stojí v této fázi pomohla a pokud by tě něco zajímalo, tak budu moc ráda, když mi napíšeš komentář 🤩


Získej tipy a rady ze světa fotografování, které ti pomůžou k rychlejšímu dosažení tvých snů

Připoj se k více jak 1 500 odběratelům - fotografům a měj tak přehled o všech mých novinkách, chystaných trénincích a dopřej si obsah zdarma, který pravidelně vytvářím.

Vaše osobní údaje budeme (pod fyzickou osobou Kateřina Svobodová) zpracovávat v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém e-mailu. Zásady zpracování osobních údajů.

Kateřina Svobodová

Pomůžu ti k sebejistotě ve focení. Ať po stránce technické nebo finanční.

Rozumím technice a zatím jsem to naučila každého.

Na základě mého osobního příběhu, kdy jsem po 10 letech focení začínala od nuly a nevěděla co dál, pomáhám vyrůst i tobě.

Mým nejsilnějším smyslem jsou POCITY a díky tomu dokáži odhadnout, co potřebuješ.

A jsem holka z Moravy, takže neberu věci moc vážně a jsem pro každou p*del :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů